Kościół rzymskokatolicki z 1895 r . w górowie iławieckim na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > KOŚCIÓŁ RZYMSKOKATOLICKI Z 1895 R . W GÓROWIE IŁAWIECKIM

KOŚCIÓŁ RZYMSKOKATOLICKI Z 1895 R . W GÓROWIE IŁAWIECKIM

Kościół Rzymskokatolicki z 1895 roku w  Górowie  Iławieckim


W pobliskiej Warmii katolicyzm był powszechny, ale w Górowie Iławeckim, które leżało już poza jej granicami, najwięcej wiernych miało wyznanie ewangelickie. W połowie XIX wieku sytuacja zaczęła się zmieniać, liczba katolików powoli rosła. Dość szybko zmobilizowali swoje siły, aby się zjednoczyć i stać się wspólnotą. Wystosowali pismo do biskupa z prośbą o ustanowienie gminy katolickiej, na które dn.13.02.1867 roku biskup Joseph Ambrosius Geritz odpowiedział pozytywnie. I tak powstała górowska wspólnota katolicka. Pierwszą mszę św. odprawiono 13.02.1867 roku w prywatnym domu. Liczba katolików zaczęła się powiększać i trzeba było myśleć o budowie kościoła. Wspólnie postanowiono o jego powstaniu i nie szczędzono sił i środków. Prace budowlane zakończono w roku 1895.
Uroczyste poświęcenie kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego i św. Agaty nastąpiło 25.09.1895. Świątynia jest pięknie zaprojektowana i wkomponowana w ogólną panoramę miasta. Po II wojnie światowej przejęcie kościoła (częściowo zrujnowanego) nastąpiło 28.03.1946 przez przybyłego ks. Janiszewskiego.
 
W ostatnim czasie przywrócono do świetności dawny ołtarz, usunięty w latach 70-tych. Odrestaurowany wrócił na swoje miejsce. Poświęcony został w marcu 2002 roku. Przy kościele znajduje się obelisk (w kościele tablica), upamiętniające żołnierzy Armii gen. Andersa. W budynku dawnej plebani istnieje punkt opieki „Caritas”. Znajduje się tam świetlica dla dzieci i punkt opieki medycznej.
źródło strona  miasta  i  gminy  Górowo  Iławieckie. 
 

©2022 PoznajMazury.pl