Pałac w prośnie na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > PAŁAC W PROŚNIE

PAŁAC W PROŚNIE

Pałac w Prośnie

Można  powiedzieć  że  są  to  ruiny pałacu znajdują się obok gospodarstwa. Są w opłakanym stanie – zarośnięte krzewami i młodymi drzewami – widać, że nikt się nimi nie interesuje.
Trudno dokładnie określić kiedy rodzina von Eulenburg przeniosła się z Sątoczna do Prosny. Stało się to być może pod koniec XVI w., gdy Sątoczno na skutek kolejnych pożarów (1580, 1586, 1593) utraciło prawa miejskie i stało się wsią. Nie zachowały się jednak żadne wiadomości o najwcześniejszej siedzibie właścicieli majątku. Pierwsze zachowane informacje dotyczące dworu w Prośnie wybudowanego w latach 1610 – 1620 przez Botho Albrechta I, starostę Pisza; nieznany jest jednak wygląd ówczesnej budowli. W 1667 r. na zlecenie Jerzego Fryderyka , starosty ryńskiego, Józef Naronowicz-Naroński wykonał plan nowego, barokowego założenia pałacowego.

   Naroński, polski geometra, kartograf i architekt, który jako arianin zmuszony był do szukania schronienia na dworze elektora, przedstawił ciekawą wizję pałacu z wyraźnie rysującym się korpusem głównym zdobionym trzema naczółkami i przykrytym spadzistym dachem. Całości dopełniał ogród i rozległy park krajobrazowy położony w zakolu Gubra oraz zabudowania gospodarcze sytuowane w południowo – wschodniej części założenia. Przez blisko dwa stulecia pałac w niezmienionej formie pełnił funkcję głównej siedziby cieszącego się coraz większym poważaniem rodu. Dopiero Ryszard Botho w latach 1860 – 1875 dokonał gruntownej przebudowy pałacu w tak modnym wówczas stylu neogotyckim.

W wyniku przebudowy zniknęła barokowa rezydencja znana z zachowanych rysunków.

Na miejsce reprezentacyjnego „gniazda rodowego” powstał romantyczny zameczek, którego jednak wielkość i bogactwo wykończenia wyraźnie wskazywały na wysokość pozycji właścicieli. W latach 1945 – 1946 w pałacu stacjonowali Rosjanie. Po ich odejściu we wnętrzach zostały jedynie szafy biblioteczne i trochę uszkodzonych mebli.

Cecylia Vetulani przekazała w swoich wspomnieniach opis ostatniego bodaj tajemniczego epizodu związanego z pałacem. W 1947 r., późnym wieczorem, pod pałac zajechała ciężarówka z kilkoma uzbrojonymi mężczyznami. Podczas gdy jeden z przejezdnych został na straży, pozostali zagłębili się w mroku zamkowych piwnic, skąd po jakimś czasie zaczęli wynosić konserwy, słoje i dziwne pakunki, których kształtu i przeznaczenia obecni przy zdarzeniu pracownicy gospodarstwa nie potrafili rozpoznać. Po odjeździe nieznajomych w piwnicach znaleziono opróżnioną skrytkę – zamurowaną dotychczas piwniczkę.

   Lata powojenne to okres powolnego aczkolwiek systematycznego upadku pałacu.

Brak dbałości o konserwację budynku, brak pomysłu na wykorzystanie obiektu, kolejne pisma wysyłane do użytkowników obiektu przez władzę powiatowe, służby konserwatorskie, słowem normalna na tych terenach droga od świetności do ruiny.

Obecnie pałac w Prośnie, lub jak kto woli to co z niego zostało to tylko stojące kikuty ścian obrośnięte gdzie niegdzie dzikim winem. Jedynie jesienią gdy zaczynają czerwienieć liście zakrywających ruiny pnączy, można wczuć się w romantyczną atmosferę jaką kiedyś tworzył pałac i otaczający go park.


Prosna znajduje się ok. 30km na pn. – zach. od Kętrzyna. Jadąc od wschodu drogą 590, należy skręcić przed Korszami w prawo, kierując się na Sępopol. Będąc już w Prośnie, po lewej stronie widzimy bloki i tam musimy skręcić w lewo ;-). Mijając 3 bloki, przed domem sołtysa należy skręcić w prawo. Ze względu na kiepską drogę najlepiej zostawić samochód gdzieś na poboczu i przejść się pieszo do pałacu.
 

 

©2024 PoznajMazury.pl