Zamek ryn na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

ZAMEK RYN

ZAMEK  RYN

Zamek w Rynie został zbudowany przez Krzyżaków około roku 1377. Założenie na planie prostokąta o wymiarach 44x52 m usytuowano na pagórku między jeziorami: Ryńskim i Ołów. Budowla była trzyskrzydłowa z bramą wjazdową w kurtynie północno-wschodniej. Przed bramą znajdowało się przedzamcze. W 1393 roku Ryn został samodzielnym komturstwem i za czasów pierwszego komtura Friedricha von Wallenroda nastąpiła przebudowa założenia dla potrzeb nowego konwentu. Komturstwo ryńskie funkcjonowało do 1525 roku z przerwą w latach 1422-68, gdy Ryn ponownie był siedzibą prokuratora. Od 1525 roku zamek pełnił rolę rezydencji elektorskiej i mieścił urzędy starościńskie.
W tym okresie przebudowano skrzydło południowo-zachodnie i w jego osi umieszczono nową bramę wjazdową. W XVII wieku zamek uległ pożarowi, łączonego z najazdem Tatarów hetmana Gosiewskiego na Prusy w 1657 roku. W 1752 roku zamek przeszedł w ręce prywatne. W 1853 roku warownia została przebudowana na więzienie, a w 1881 roku po pożarze nastąpiły kolejne przebudowy. Warownia uzyskała wtedy formę neogotycką, elewacje zostały otynkowane a w narożach wzniesiono wieżyczki zwieńczone krenelażem. W 2005 roku trwał kapitalny remont warowni w związku z przebudową na hotel, który już jest czynny.
      Ryn jest położony 22 km na wschód od Mrągowa przy drodze nr.59 do Giżycka. Zamek znajduje się w centrum miejscowości po lewej stronie szosy.

©2022 PoznajMazury.pl