Kadzidłowo park dzikich zwierząt na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > KADZIDŁOWO PARK DZIKICH ZWIERZĄT

KADZIDŁOWO PARK DZIKICH ZWIERZĄT

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie


Położony w Puszczy Piskiej na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Można tam zobaczyć zwierzęta występujące w mazurskiej kniei (jelenie, sarny, łosie, wilki, bobry, żurawie) oraz inne, rzadko występujące.
Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. Celem Parku jest umożliwienie poznania przede wszystkim gatunków rodzimych. Położenie Parku na śródleśnych łąkach umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych. Większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych człowiekiem, dlatego też możliwe jest wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska. Ze względu na rozległość terenu i jego charakter, zwiedzanie Parku odbywa się tylko z przewodnikami, którzy opowiadają o poszczególnych zwierzętach, ich biologii, zwyczajach oraz potrzebie ochrony. Dotyczy to przede wszystkim gatunków rzadkich rzadkich ginących, jak ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec, jarząbek.Dużym sukcesem jest ich rozmnażanie na terenie Parku, co świadczy o odpowiednich warunkach ich utrzymania.
W Parku prowadzone są prace związane z ochroną i reintrodukcją gatunków obecnie ginących lub zagrożonych, jak kuraki leśne czy ryś nizinny. Patronem Parku jest znany przyrodnik i patriota  Benedykt Dybowski, który zesłany na Syberię przyczynił się do poznania przyrody tej części świata. W związku z tym w Kadzidłowie znajduje się też grupa zwierząt Syberii i Dalekiego Wschodu.
W Polsce obecnie żyje zaledwie około 200 rysi; przede wszystkim  w Bieszczadach, znacznie mniejsza jest populacja w północno-wschodniej części Polski głównie w Puszczy Białowieskiej.  Te nizinne rysie, bardziej narażone na wyginięcie różnią się od górskich mniej intensywnymi plamkami na futrze.
Częściowo izolowana populacja rysi w Puszczy Piskiej  (północno-wschodnia część Polski) przestała istnieć około 20 lat temu. Główną przyczyną wyginięcia były prawdopodobnie zbyt intensywne polowania. Ponieważ lasy na Mazurach nadal zachowały swój naturalny charakter, wydaje się, że ten piękny drapieżnik mógłby z powodzeniem powrócić do swoich ostoi. Niestety w polskich ogrodach zoologicznych hodowane były tylko rysie karpackie, sprowadzono więc do introdukcji rysie z Białorusi (ZOO Mińsk), najbardziej zbliżone do tych, które żyły na tych terenach.
  
 W Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie opracowano nową oryginalną metodę „Born to be free” polegającą na tym, iż w środku lasu, w kompleksach najbardziej odpowiednich dla rysi wybudowano woliery, w których umieszczono dorosłe osobniki. Młode rodzą się w ciszy lasu, a woliera jest tak skonstruowana, że od pierwszych dni życia małe mogą wychodzić na zewnątrz przez małe przejścia, przez które nie mogą wydostać się dorosłe rysie.
     Rok 2007 jest czwartym rokiem programu reintrodukcji we współpracy z Lasami Państwowymi i Mazurskim Parkiem Krajobrazowym, a od ubiegłego roku z WWF – Polska.
Dojazd z Mikołajek: w kierunku Ukty (i Rucianego Nidy), po około 10 km, za wsią Bobrówko należy skręcić w prawo w drogę leśną. Przy zjeździe tablica informacyjna.

Park Dzikich Zwierząt
Kadzidłowo
12-220 Ruciane Nida
tel. (0 87) 425 73 65

©2022 PoznajMazury.pl