Pałac w kwitajnach na mazurach. Poznaj mazury
Informator o warmii i mazurach
  • Moje ogłoszenia noclegi mazury
  • Kontakt noclegi mazury
  • Dodaj ogłoszenie noclegi mazury

Strona główna > Atrakcje turystyczne > PAŁAC W KWITAJNACH

PAŁAC W KWITAJNACH

Pałac  w  Kwitajnach

Pierwotny pałac w Kwitajnach wybudował w latach 1728-1740 Karl Friedrich Ludwig hr. von Barfuss.
Był on autorem założenia parkowo-pałacowego wg. projektu francuskiego architekta działającego w Berlinie - Jeana de Bodta.
Projekt ten, opracowany przed 1700 r. nie został jednak zrealizowany. W zamyśle miała to być reprezentacyjna budowla, dwupiętrowa, 17-osiowa, z jednoosiowym ryzalitem środkowym i 3-osiowymi skrzydłami, nawiązująca w swej wystawności, do budowli pałacowych z Ławek (Lauck), Kamienki (Friedrichstein) i Drogoszy (Dönhoffstadt).
Tylko część tego planu zrealizowano - powstał bowiem budynek jednopiętrowy, z wysokim ryzalitem środkowym i skrzydłami na szczytach.
W 1874 r. pałac został gruntownie przebudowany przez Ottona 3 hr. Emila Paula Magnusa Dönhoffa.
Murowany, wzniesiony na rzucie prostokąta z ryzalitami zwieńczonymi trójkątnie na osi głównej od wschodu i zachodu, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym z pokryciem blachą. Zachowany detal architektoniczny w postaci fryzu miedzykondygnacyjnego, kroksztynowego gzymsu podokapowego, akroterionów w szczytach ryzalitów oraz herbu Dönhoffów w szczycie frontowego (zachodniego) ryzalitu.
Układ wnętrz symetryczny, dwu- i trójtraktowy, na osi głównej hol reprezentacyjny, z którego drewniana klatka schodowa prowadzi na piętro. Dyspozycja wnętrza zachowana ze zmianami powstałymi na skutek remontów po 1945 roku - podział dużych sal na mniejsze za pomocą wtórnych ścianek działowych. Z wyposażenia wnętrza zostały zachowane sztukaterie w reprezentacyjnych salach parteru, kominek, posadzki, stolarka klatki schodowej, częściowo boazerie, stolarka drzwiowa i okienna. Wnętrze zostało w ostatnich latach wzbogacone o obiekty przejęte ze zrujnowanego pałacu w Barzynie - dwa piece kaflowe, płyta kominkowa z herbem z 1696 roku, późnorenesansowe płyty kominkowe ścian bocznych paleniska, flizy ceramiczne z przełomu XVII/XVIII wieku.
Pałac wpisano do rejestru zabytków w 1996 roku.
Pałac jest własnością prywatną. Za mostkiem, znajdującym się od strony frontowej budynku postawiono szlaban, gdzie widnieje napis „Teren prywatny. Wstęp wzbroniony”.
Kwitajny leżą ok. 28km na pd. – wsch. od Elbląga przy drodze 527. Jadąc od północy drogą 527, we wsi widzimy pałac po prawej stronie drogi.Żródło  strona  http://kwitajny.skrzynka.pl.

©2024 PoznajMazury.pl